AVAST TÜRKİYE DAĞITICISI

K2 Bilişim ve İnternet Teknolojileri
Google a Öner...
avast Satın Al
Ana Sayfa
Hakkımızda
avast Ürünleri
Bayilik Başvurusu
İletişim
EN SON TEHDİTLER
You need to upgrade your Flash Player

Linux/Unix Sunucular için avast! (avast! for Linux/Unix Servers)
avast Linux/Unix Sunucular İçin Sürümü İndiravast Antivirüs Satın Alavast Antivirüs Fiyatlandır

Linux/Unix Sunucular İçin Avast, her geçen gün daha popüler olan Linux ve BSD ortamları için bir antivirüs çözümüdür. Sağlam tasarımı ve posta tarama desteği hesaba katıldığında Linux (veya BSD) tabanlı sunucular için birinci tercih olacaktır. Bununla birlikte masaüstü bilgisayarlarında da kullanılabilir. ( Her ne kadar ürünün fiyatlandırılması sunucu olarak kullanımına göre planlansa da)

Esnek arkaplan çalışma mimarisine teşekkürler, Linux/Unix sunucular için avast!, gerçek zamanlı olarak posta (SMTP) ve web (HTTP) veri akışlarının görüntülenmesi gibi, dosya sistemi ve ağ trafiğinin her ikisinin de taranması için kullanılabilir.

Antivirüs Çekirdeği

Linux/Unix için Avast!' ın antivirüs çekirdeği Windows sürümünün tamamen aynısıdır. Bunun anlamı Windows için olan Avast! ta sunulan bütün en üst sınıf özelliklerin hepsinin Linux/Unix sürümüne de uygulandığıdır.

Avast! antivirüs çekirdeğinin yeni sürümü, akıl almaz sezme yeteneğini yüksek performans ile bir araya getirmektedir. Bilgisayarlar arasında yayılan, sezilmesi en zor olan virüslerde (In The Wild) %100 sezme ile truva atlarında ise çok iyi bir sezme performansı umabilirsiniz. Bunların hepsi en az yanlış alarm uyarısı ile gerçekleşecektir. Çekirdek ICSA tarafından sertifikalandırılmıştır. Virüs Bulletin dergisinin yapmış olduğu testlerde yer almakta ve sık sık VB100 ödülüne layık bulunmaktadır.

Windows için olan Avast! a benzer olarak, Linux/Unix için olan Avast! ta arşivleri (sıkıştırılmış dosyalar) taramaya destek verir. Desteklenen arşivlerin listesi de benzerdir (Sadece CAB dosya sistemi Windows a özgü oduğundan desteklenmemektedir). Örnek olarak desteklenen arşivler TAR, GZIP, BZIP2, ZOO, ZIP, RAR, ARJ, ARC, LHA/LHZ ve bütün MIME formlarını içermektedir.

Standart Tarayıcı (Komut Satırı)

Linux/Unix için Avast'ın ana bileşeni bir komut satırı gereci olarak kullanılan temel “ihtiyaç duyulduğunda – on demand ” tarayıcısıdır. Yerel veya uzaktaki disklerde mevcut, belirtilen klasörlerdeki dosyaları tarar. Samba paylaşımları ile de doğru bir şekilde çalışır.

Program çok esnektir ve bir takım parametreler sunar. Daha sonraki analizlerde kullanışlı olabilecek detaylı raporlar oluşturabilir. Tarayıcı özel bir STDIN/STDOUT modunda çalışabilir; bu durumda, bir filtre gibi davranır, kanallar ve yönlendirmeler ile bir arada kullanılarak değişken kabuk script lerde kullanılabilir.

Yerleşik Koruma

Yerleşik koruma (Avastguard denilen) dosyaları hem açılma (örnek olarak uygulama açılma isteyip dosyaya erişmeden önce) hem kapanma (örnek olarak dosya üzerindeki değişiklikler diske gönderilmeden önce) anında tarar. Bu özellikle sunucu ortamında uzaktaki kullanıcılar diskte pek çok dosya sakladıklarında önemlidir. Tabiiki, tamamen Samba paylaşımları ile çalışır, böylece Linux/Unix sunucularının, Windows kullanıcılarından oluşan bir ağ için dosya sunucusu olarak çalışmasında kullanılabilir.

Bir virüs bulunduğu zaman, ilgili dosyaya erişim engellenir. Bu yol, virüsün başka hiçbir dosyaya bulaşamayacağının garantisidir. Örnek olarak dosyayı silme veya bir yere taşıma gibi otomatik bir hamle ayarlanabilir.

Linux/Unix için Avast'ın yerleşik modülü Dazuko denilen çekirdek modülünü kullanır. ( http://dazuko.org ) O bir GPL lisanslı bir modüldür. Örnek olarak kaynak kodunun içerilmesi mümkündür. Yöneticiler böylece kapalı kaynak kodunu çekirdeklerinin içine yerleştirmek konusunda çekinmek zorunda değiller. Şu anda modül Linux çekirdeğinin 2.2.x veya 2.4.x sürümüne ihtiyaç duymaktadır.

Posta Sunucusu Desteği

Linux/Unix için Avast! paketi, en genel posta sunucularına bağlanılmasına imkan tanıyan özel bir modül (avastrelay denilen) içerir. Sendmail, Postfix, QMail gibi bir kaçını isimlendirebiliriz. Tek başına SMTP rölesi olarakta çalışabilir ve çok geniş bir çapta değişkenlik gösteren ortamlara kurulabilmesine izin veren bir takım ayarlanabilir parametreler sunar. Örnek olarak röle modülünü veri akışınızın neresine (gerçek SMTP sunucunuzdan önce mi yoksa sonra mı) yerleştireceğinize karar verebilirsiniz.

Güncellemeler

Bütün antivirüslerin önemli bir noktası hem programın hem de virüs veritabanının verimli güncellenmesidir. Linux/Unix için Avast! virüs veritabanının herhangi bir zamanda kolayca güncellenmesine olanak sağlayan bir script özelliği gösterir.

Eğer bilgisayar kalıcı bir internet bağlantısına sahipse güncellemenin tamamen otomatik bir biçimde sabit zaman aralıklarında gerçekleştirilmesine olanak sağlayacak bir şekilde ayarlanması mümkündür.

Virüs Hareketi ve Bildiri Gönderme

Eğer bir virüs bulunursa, bir hamle gerçekleştirilmesi ve yöneticiyi bu durum hakkında bilgilendirmesi önemlidir. Linux/Unix için avast! virüs bulaşmış dosyalar ile ilgili hamleler tanımlanmasını mümkün kılar. (Örnek olarak, temizleme, silme, özel bir klasöre taşıma ve bunun gibiler) Özellikle yerleşik modülde bir dosya sunucusu üzerinde çalışılıyorsa önemlidir.

Avast! bütün olayları sistem kaydına kaydedebilir ve standart elektronik posta protokolü SMTP kullanarak ilgili kişilere virüs uyarılarını (bildirilerini) gönderebilir.

Ana Özellikler

Antivirüs Çekirdeği

 • Hemen hemen %100 sezme
 • Ağır yük altında bile aşırı güçlü
 • Düşük bellek ihtiyacı
 • ICSA sertifikalı pek çok VB100% ödüllü

Kullanıcı Arayüzü (İstek Anı Tarayıcısı)

 • Komut Satırı
 • Pek çok dosya arşivi için destek
 • Etkileşimli ve etkileşimli olmayan mod
 • STDIN/STDOUT Modu (filtre)
 • Klasörleri veya bölümleri tarama
 • Detaylı rapor
 • Virüslü dosyalar ürerinde hareket
 • Virüs ansiklopedisi

Güncellemeler

 • Güncellemeler tamamen otomatik olabilir
 • Standart güncellemeler haftada iki kezdir.

Yerleşik Koruma

 • Dosya sistemi koruması (guard)
 • Hızlı çalışma için uygunlaştırıldı
 • Birden fazla arkaplan işlevi aynı anda çalışabilir
 • Açık kaynak kodlu Dazuko projesini kullanır
 • SMB ortamında çalışır

Posta Sunucusu Desteği

 • Geleneksel SMTP filtresi (röle)
 • Sendmail, Postfix ve daha pek çoğu için destek
 • Yüksek veri transfer hızı

Diğer

 • Syslog a kayıt tutma
 • SMTP kullanarak uyarı gönderme
 • Bütün yaygın dağıtımlarda çalışır
 • Genel görevler için kabuk script ler

 

Linux/Unix için Avast! Sürümü' nün en güncel versiyonunu buradan indirebilirsiniz

Avast! Profesyonel Sürümü' nü İndir

avast Masaüstü Koruma
avast Küçük İşyeri Koruma
avast Kurumsal Koruma

HABERLER VE DUYURULAR

26.01.2010 avast Pro Antivirüs 5 ve avast Internet Security kullanıcıların beğenisine sunuldu.
20.12.2007
avast' ın en yeni üç ürünü olan avast Antivirüs Mac Sürümü, avast Antivirüs WHS Sürümü ve avast! Antivirüs Profesyonel Aile Paketi piyasaya sürüldü. Üstelik 31 Ocak' a kadar %25 indirimli.
26.10.2007
avast! Antivirus' un Kasım ayı içerisinde çıkması planlanan yeni sürümü avast! Ev Sunucusu (avast! Home Server) için Türkçe çeviriler tamamlanarak ALWIL Software' e gönderildi.
23.10.2007 avast! Antivirus olarak dünyada 40 milyonuncu tescilimizi gerçekleştirdik.
05.05.2007 avast online alışveriş ile şimdi bütün avast! ürünleri Bonus ve tüm Garanti Bankası kredi kartlarına peşin fiyatına 12 taksit.
29.03.2007 İki hafta içerisinde çıkacak olan avast! Antivirüs Profesyonel Sürümü program güncellemesi için Türkçe çeviriler tamamlanarak ALWIL Software' e gönderildi.


SC Magazine Awards 2007 Finalisti
SC Magazine Awards 2006 Şampiyonu
Virus Bulletin Vb100 Ödülü
Westcoast Labs Checkmark

 

 

Ana Sayfa | Hakkımızda | Ürünler | Bayilik | İletişim

 

Telif Hakkı © 2007 K2 Bilişim ve Internet Teknolojileri